Fotowoltaika na dachu zima

Odpowiedź jest krótka – oczywiście, że tak. Mikroinstalacja fotowoltaiczna to jednostka produkująca prąd przez cały rok.

Natomiast wydajność zależy od nasłonecznienia ogniw słonecznych. Produkcja ograniczona jest w nocy, oraz w bardzo pochmurne dni. Zimą praca paneli fotowoltaicznych jest zachowana na niewiele mniejszym poziomie wydajności.

Należy również pamiętać, że w sezonie elektrownie słoneczne wytwarzają nadwyżkę energii. Obecne regulacje prawne nie pozwalają na magazynowanie uzyskanej energii, ale mamy możliwość przekazania jej do sieci i następnie odebrania jej w razie potrzeby. Dzięki temu w bilansie rocznym zachowana jest równowaga. Natomiast sprawdza się to tylko w przypadku jeżeli zestaw baterii fotowoltaicznych jest odpowiednio dopasowany do zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym lub w firmie, gdzie montowana jest fotowoltaika.

Na efektywność pływa również kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj instalacja PV montowana jest pod katem 30-40 stopni. Dzięki temu nie ma potrzeby zimą odśnieżania instalacji, ponieważ śnieg osuwa się z ogniw słonecznych. Takie ułożenie paneli maksymalnie wykorzystuje promieniowanie słoneczne w bateriach słonecznych.

Podsumowując, elektrownia słoneczna jest opłacalna nie tylko w sezonie letnim. Praca mikroelektrowni jest równie efektywna zimą.

Zapraszamy do monitoringu efektywności instalacji u naszego klienta. Sprawdź