Panele monokrystaliczne to najbardziej sprawne i najdłużej żywotne panele fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne utworzone są z jednego, jednorodnego kryształu krzemu, cechującego się uporządkowaną budową wewnętrzną. Mają jednolitą powierzchnię, dzięki czemu wytwarzają największą ilość energii w stosunku do powierzchni. Odpowiednio duże kryształy krzemu są cięte na warstwy mające około 0,3 milimetra grubości. Grupa takich ogniw składa się na panel fotowoltaiczny. Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne są najbardziej wydajne (sprawdzają się najlepiej) tam, gdzie natężenie promieniowania jest największe (kraje południowej Europy, kraje północnej Afryki).
Ogniwa paneli polikrystalicznych składają się z wielu małych kryształów krzemu, w wyniku czego mają niejednolitą powierzchnię. Są nieco mniej wydajne od paneli monokrystalicznych z jednolitą powierzchnią, więc generują nieco mniejszą ilość energii z jednego metra kwadratowego powierzchni. Za to ich proces produkcji jest o wiele mniej złożony i można je kupić za niższą cenę. W związku z tym świetnie nadają się do stosowania nie tylko w domach, ale i w dużych elektrowniach słonecznych.
„Thin film” oznacza „cienką warstwę”. W panelach amorficznych nie da się wyróżnić pojedynczych ogniw. Mają one całkiem inną strukturę krzemu, bo mająca zaledwie 2 mikrony warstwa jest osadzana na powierzchni innego materiału, na przykład na szkle – co pozwala oszczędzić na kosztach komponentów. Czasem wykorzystuje się je w systemach zasilających budynki, ale używa się ich również w niewielkich urządzeniach, jak w tarczy zegarka elektronicznego albo w ekranie kalkulatora. Moduły amorficzne charakteryzują się bardzo dobrą skutecznością przy słabym promieniowaniu słonecznym – wczesnym rankiem, późnym popołudniem, przy zachmurzeniu – właśnie ta cecha (obok konkurencyjnej ceny) sprawia, że doskonale nadają się do warunków klimatycznych panujących w Polsce, gdzie występuje większa ilość dni w roku z zachmurzeniem. Wartym zaznaczenia jest również fakt, iż ogniwa amorficzne są mniej wrażliwe na negatywne skutki zacienienia.