Szczecin, ul. Osiedle pod lipami - 4.94 kWp

Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się na dachach coraz większej ilości budynków. Wszyscy wiemy, że pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca jest nie tylko bardzo ekologiczne, ale również ekonomiczne.

Często klienci proszą nas o wytłumaczenie jak to dokładnie działa? Poniżej postaramy się to wyjaśnić.

schemat fotowoltaiki
Schemat instalacji fotowoltaicznej

Zacznijmy od początku, czyli od ogniw fotowoltaicznych…

Na początek mała ciekawostka. Fotowoltaika powstała już w XIX wieku, kiedy francuski naukowiec o nazwisku Becquerel (czyt. Bekerel) odkrył powstawanie siły elektromotorycznej pod wpływem promieni słonecznych. Pierwsze ogniwo fotowoltaiczne powstało, w 1883 roku, z selenu pokrytego cienką warstwą złota. Jego sprawność wynosiła zaledwie 1%, jednak był to pierwszy krok do rozwoju fotowoltaiki.

Obecnie do pozyskiwania energii ze słońca wykorzystywane są moduły fotowoltaiczne zbudowane z materiałów półprzewodnikowych. Najczęściej wykorzystywanym półprzewodnikiem jest krzem, który jest jednym z powszechnie występujących pierwiastków na Ziemi (Jest m.in. w piasku). Aby mógł jednak zostać użyty do budowy ogniw fotowoltaicznych, musi najpierw zostać oczyszczony, chociaż nie aż tak dokładnie, jak do wykorzystania w elektronice. Bloki krzemowe powstałe w wyniku skomplikowanego, chemicznego procesu oczyszczania przebiegającego w temperaturze 1800 ᵒC, są cięte na tafle o grubości poniżej 200 μm. Na powstałe w ten sposób płytki nanosi się powłoki antyrefleksyjne, umieszcza elektrody oraz zabezpiecza hartowanym szkłem. Całość umieszczana zazwyczaj w aluminiowej ramie jest gotowa do pracy.

Proces przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną nazywamy konwersją fotowoltaiczną. Wewnątrz krzemowej płytki istnieje pole elektryczne, nazywane baterią potencjału, które ma postać złącza positive-negative (p-n). Promienie słoneczne, które padają na ogniwo, wybijają elektrony ze struktury atomów krzemu, dzięki czemu powstają pary nośników o przeciwnych ładunkach (wybity elektron ma ładunek ujemny, a powstała po jego wybiciu luka jest naładowana dodatnio). Pole elektryczne istniejące na złączu p-n rozdziela przeciwne ładunki tworząc napięcie. Uzyskiwany w ten sposób prąd, jest prądem stałym, który za pomocą inwertera jest przekształcany w prąd zmienny o parametrach dopasowanych do wymogów sieci publicznej. Dzięki temu, że prąd płynący z inwertera ma znacznie większą częstotliwość, niż ten płynący z elektrowni, jest wykorzystywany w pierwszej kolejności, a jego nadmiar odprowadzany do elektrowni za pośrednictwem licznika dwukierunkowego. W przypadku wystąpienia niedoboru prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne jest on zaspokajany prądem z sieci. W wybranych okresach różnica pomiędzy energią wprowadzoną do sieci a tą zużytą jest rozliczana przez naszego dostawcę prądu.