Opłacalność fotowoltaiki w 2023 roku. Czy się opłaca

Z pewnością dla wszystkich, którzy postanowili dowiedzieć się więcej na temat działania instalacji fotowoltaicznych, najważniejszą kwestią jest to, ile można w ten sposób zaoszczędzić?

Jak się okazuje, dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie prawie całkowicie pokryć zapotrzebowanie na prąd przeciętnej polskiej rodziny. Prąd pozyskany ze słońca za jej pomocą z powodzeniem będzie zasilał wszystkie  domowe urządzenia (pralkę, lodówkę, zmywarkę, telewizor, komputer, suszarkę, żelazko, oświetlenie itd.). Instalację fotowoltaiczną wykorzystać można również jako pomocnicze źródło ogrzewania wody użytkowej poprzez zastosowanie elektrycznego podgrzewacza pojemnościowego. W ten sposób prądu uzyskanego w godzinach największej wydajności paneli, czyli pomiędzy 9.00 a 16.00, możemy użyć do podgrzania wody, którą bez problemu wykorzystamy później.

Szacuje się, że łączna moc wszystkich standardowych, elektrycznych urządzeń domowych (bez ogrzewania oczywiście) może przekroczyć 30kW. Zbudowanie instalacji, która będzie wytwarzać tyle prądu, z pewnością zajęłoby bardzo dużo miejsca, a w wielu przypadkach nie byłoby w ogóle możliwe. Jak się okazuje, nie byłoby także potrzebne, ponieważ niezwykle rzadko zdarza się, że wszystkie te urządzenia pracują jednocześnie. Zaleca się zatem, aby moc szczytowa mikroinstalacji dla domu jednorodzinnego nie przekraczała 5kW. Panele potrzebne do uzyskania takiej mocy zajmą około 33m2 dachu. Wydajność systemu solarnego zależy jednak nie tylko od odpowiedniego doboru jej mocy do potrzeb danego gospodarstwa domowego, ale również od poprawności jej montażu. Warunkiem uzyskania wysokiej sprawności paneli jest skierowanie ich na południe i nachylenie pod odpowiednim kątem.

Jak widać, odpowiednio dobrana i wykonana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wytworzyć tyle energii elektrycznej, aby opłaty za prąd przestały nas martwić.

Zapytaj doradcę jaka instalacja sprawdzi się w Twoim domu lub firmie. Kontakt.

opłacalność fotowoltaiki w 2023r